Мова:

УкраїнськаEnglish

ЛЬВІВ зустрічай! Моноопера Віталія Губаренка "Листи кохання".

З великою приємністю програму з рідко виконуваних творів українських композиторів презентують артисти Хмельницької обласної філармонії – Камерний оркестр під орудою диригента Тараса Мартиника, партія фортепіано – Віталій Самолюк, та солістка Хмельницької філармонії, заслужена артистка України Фатіма Чергіндзія.

Програма концерту:

В. Самолюк - Сюїта №2 «Меморі»
В. Самолюк - Різдвяна сюїта
В. Губаренко - Моноопера «Листи кохання»
М. Швед - «Wiec w tej ciszy ukryty ja - lisc...» для сопрано та камерного оркестру на тексти Кароля Войтили

Розпочинатиме вечір музика сучасного композитора, лауреата Міжнародного композиторського конкурсу «ПенtaTON-2008», члена спілки композиторів України Віталія Самолюка. Віталій Самолюк також є автором двох фортепіанних концертів, симфонічного твору «Відлуння», циклу «П’ять фуг для фортепіано», низки камерних та духовних творів, мініатюр для струнного квартету. На концерті прозвучить Сюїта №2 «Меморі» у 3-х частинах. Твір написано у 2010 році і присвячено пам’яті дідуся, а також Різдвяна сюїта для камерного оркестру (2019).

У продовженні концерту прозвучить одна з найкращих серед 15 опер українського композитора Віталія Губаренка, який творив у другій половині 20-го століття. Його творчість відома слухачам насамперед завдяки грандіозним симфонічним полотнам, масштабним оперним та балетним партитурам. Проте з появою камерної, інтимної моноопери «Листи кохання», ор.18 (1970) для сопрано та струнного оркестру – в творчості Губаренка на повний голос зазвучала лірична струна. Лібрето написав сам композитор за мотивами новели «Ніжність» французького поета-символіста Анрі Барбюса. Чотири частини опери складають чотири листи, написані жінкою до свого коханого Луї. Героїня йде на свідоме жертовне розлучення із коханим, напевно, аби не бути тягарем для нього. Проте для неї самої ця жертва – нестерпна, непосильна, тому вона гине. Втім, і вбиваючи себе, вона думає лише про коханого, залишаючи листи, які передаватимуть йому через рік, п'ять, одинадцять та двадцять років. Композитор запрошує слухача до уявного простору, де розкривається потаємне життя серця героїні. В неї немає імені. Уся увага зосереджена на її душевному стані. Вона – сама ніжність.

У 2007 році Польський Інститут у Києві виступив з ініціативою щодо написання музичних композицій на тексти польських поетів. Авторами стали чотири молоді українські композитори, стипендіати програми «Gaude Polonia», рекомендовані польськими й українськими експертами. Серед них – вже знаний в Україні та за кордоном автор, учасник численних міжнародних фестивалів сучасної музики, кандидат мистецтвознавства – Михайло Швед. На замовлення Польського інституту Михайло Швед створив романтичну композицію для сопрано та камерного оркестру на тексти Кароля Войтили (Папи Римського Івана Павла ІІ) «Wiec w tej ciszy ukryty ja - lisc...» («У цій тиші схований я – листок...»).

Виконавці:
Фатіма Чергіндзія – сопрано
Віталій Самолюк – фортепіано
Камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії
Диригент – Тарас Мартиник

 

Джерело: Львівська Національна Опера