Мова:

УкраїнськаEnglish

Орган Rieger-Kloss

З 1991 року гордістю Хмельницької обласної філармонії є сконструйований майстрами фірми «Rieger-Kloss» (м. Крнов, Чехія) великий концертний орган. Перший концерт на встановленому органі відбувся 14 березня 1991 року, а першим виконавцем став Володимир Кошуба. Цей орган - останній, який встановлений у Радянському Союзі і є останнім органом фірми Rieger-Kloss, який встановлений в Україні. 

Насправді він призначався для концертного залу одного з російських міст, м. Волгограду, але на момент виготовлення органу чеською фірмою  Rieger Kloss, зал для нього ще не був готовий.

Історія досить цікава: колись Іван Бухал (голова виконкому Хмельницької міської ради з 1980 по 1990) уперше почув органну музику в Домському соборі в Ризі. Вона так його вразила, що з’явилася ідея встановити орган і в Хмельницькому. Якось при нагоді він висловив прохання про орган Єгору Лігачьову (наприкінці 1980-тих — секретар КПРС з ідеології — фактично, друга людина в СРСР). Ідею підтримали, але виявилось, що, як і на все в СРСР, були нормативи: один орган для України в п’ятирічку, і вже на 4 п’ятирічки наперед були розписані міста.

Але оскільки виявилось, що у м. Волгограді, хоча й 10 років тому замовили орган, проте приміщення для нього так і не приготували. Відома чеська фірма Rieger Kloss його виготовила, але не встановила, оскільки не було де. Тут-то Іван Бухал скористався ситуацією.

Незважаючи на скандал, якій розгорівся між керівництвом м. Волгограду та м. Хмельницького, перемовини з чехами відбулися. Звісно, вони були зацікавлені у встановленні органу, адже отримали лише передоплату — 50% вартості (за чутками, вартість органу тоді — приблизно 1 мільйон доларів). А решту заплатити їм поки і не збиралися. Саме тому ініціатива встановити орган у Хмельницькій обласній філармонії, яка на той час знаходилась у приміщенні колишнього драматичного театру і мала достатньо великий і затишний глядацький зал, була підтримана фірмою Rieger Kloss (варто зазначити, що фірмою розглядалися також приміщення церкви, що на вул. Вайсера та будинок культури). 

Проте після проведення акустичного обстеження великого залу виявилось, що він мав недостатній рівень реверберації, який не задовольняв фірму-виробника органу, і тому спеціалісти запропонували встановити орган у залі на другому поверсі філармонії, який відрізнявся кращими акустичними властивостями. Будівельники розробили план перебудови фойє, за яким необхідно було розібрати частину балкону і в проміжках між колонами розмістити орган. З декількох запропонованих фірмою-виробником проектів був обраний проект з асиметричним розміщенням труб на проспекті. Він вимагав найменших перебудов і дозволяв зберегти зручні проходи у фойє. При конструюванні органу майстри намагалися наблизити його зовнішній вигляд до архітектурного стилю костьолу,  що об'єднало  унікальну  архітектуру  з унікальним інструментом.

Орган має 3 мануала, 36 регістрів — по 9 у кожному мануалі і педалі, шлейфлади з механічним управлінням тонових клапанів, шлейфлади 3-го мануала з додатковим електричним управлінням для електричних копуляцій. Конструкція органа, розміщення труб різних розмірів (від 13 міліметрів до 6 метрів), виготовлених із металу та цінних порід дерева (чорного та червоного), міхів, машини, трактури роблять інструмент дуже зручним для обслуговування та настроювання. Орган розміщений в спеціально відгородженій кімнаті, вхід в яку веде з невеликої службової кімнати для органіста, яка використовується як артистична. Основна кількість труб розміщена на другому ярусі цієї кімнати фактично на рівні балкона, що покращує розповсюдження звукових хвиль. Пульт управління знаходиться на невисокій сцені, яка достатня для виступів невеликого камерного оркестру та солістів.

Акустичні властивості органного залу роблять звук інструмента теплим і приємним, найбільше придатним для камерної музики. 5 мікстур, 4 язичкових регістра, широкі можливості копуляцій, наявність постійних і вільних комбінацій, інші виконавські можливості, при порівняно невеликій кількості регістрів, дозволяють, навіть вибагливому органісту, не відчувати виконавського дискомфорту. Найбільш приємним звуком відрізняється Gedackt у ІІ мануалі. Час затухання звукових хвиль знаходиться у межах 1,6-2,8 секунди, що є цілком достатнім.

 

     >> Диспозиція органу <<

 Солісткою-органісткою філармонії є Заслужена артистка України Наталія Молдован.