Один із найкращих куточків вул.Героїв Маріуполя — невелика площа на перетині з вулицею Кам’янецькою, яку прикрашають пам’ятник Богдану Хмельницькому і велична споруда обласної філармонії.
Трохи більше століття тому на цьому місці був величезний пустир, який носив цілком офіційну назву — Кінна площа. Тут у ярмаркові дні продавали коней, вози, брички, кінську упряж та інший відповідний інвентар. До початку XX століття, після перенесення торгівлі конями в район Фельштинського переїзду (нині місце переходу через залізничні колії по дорозі на речовий ринок), Кінна площа поступово забудовується переважно одноповерховими будинками. Нового вигляду вона набула у 1960 році: на перехресті вулиць Фрунзе (нині і раніше Кам’янецької) та Гагаріна завершилося будівництво величної споруди із залом на 750 місць для потреб музично-драматичного театру ім. Петровського. Театр перебував тут понад 20 років, та у 1982 році переїхав у нове приміщення, а його колишня перейшла у розпорядження Хмельницької обласної філармонії.
Відлік своєї історії філармонія веде з 1938 року, коли одразу після утворення нашої області (22 вересня 1937 року) у м. Кам’янці-Подільському (тоді обласний центр) створюється цілий ряд обласних установ. Серед них і обласна філармонія — концертна організація, завданням якої була популяризація досягнень музичного та інших видів мистецтва (танець, художнє читання, виконавська майстерність). Перервана війною діяльність філармонії була відновлена у 1945 році, але вже в новому обласному центрі — м. Проскурові. Установа розмістилася в приміщенні колишнього кінотеатру «Оаза» по вул. Котовського (нині в цьому будинку моно-театр «Кут»).
До складу обласної філармонії у ті роки входили естрадно-концертна бригада, капела бандуристів, музичний лекторій, ансамбль музичної комедії, гастрольно-концертний сектор, ансамбль пісні і танцю, ляльковий театр (відокремився як самостійний у 1970 році), духовий оркестр, народний театр.
Хмельницькій філармонії є чим пишатися. Головна гордість — наші артисти. У цьому короткому нарисі просто неможливо згадати усіх відомих і талановитих, заслужених і народних. Назвемо лише деяких популярних естрадних виконавців, що у різний час працювали у філармонії: Валерій і Антоніна Мареничі (із відомого «Тріо Мареничів»), народні артисти України Микола Мозговий, Василь Зінкевич, Микола Гнатюк. А перелічити усіх відомих артистів, популярних співаків, артистів, танцювальні і музичні колективи, що приїжджали на гастролі до Хмельницького та виступали саме на сцені обласної філармонії, практично неможливо.
Справжня перлина філармонії - академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля»: дипломант XII Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, лауреат Численних міжнародних і Всеукраїнських фестивалів і конкурсів. Ансамбль — ровесник філармонії. Заснований колектив у 1938 році як хорова капела, а у післявоєнні роки під ім’ям «Подолянка» почав завойовувати популярність не лише в Україні та Радянському Союзі, а й у багатьох країнах світу. З 1989 року ансамбль називається «Козаки Поділля» і є одним із найкращих колективів України.
Ще одна яскрава візитівка Хмельницької обласної філармонії - академічний симфонічний оркестр, що був заснований у 2001 році. Його засновник, художній керівник та головний диригент – заслужений діяч мистецтв України Сергій Леонов. З 2010 року оркестр має звання Академічного. Репертуар оркестру є надзвичайно широким, охоплює різноманітні стилі, демонструючи його універсальність як у виконанні академічної музики, так і естрадно-симфонічних концертних програм.
Не меншою повагою та популярністю у хмельничан і гостей міста користується камерний оркестр Хмельницької обласної філармонії. Заснований у вересні 1992 року, цей колектив традиційно об'єднує досвідчених музикантів і обдаровану молодь. З 2008 року оркестром керував випускник Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка та аспірантури по класу оперно-симфонічного диригування у відомого професора, лауреата Національної премії України імені Т.Г.Шевченка, народного артиста України Юрія Луціва, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України Олександр Драган. З 2016 року оркестр очолює випускник Львівської національної музичної академії імені М. Лисенка (факультет оперно-симфонічного диригування, клас доцента Зінаїди Остафійчук), дипломант IV Міжнародного конкурсу молодих диригентів імені В. Лютославського в м. Білосток (Польща) та І Міжнародного конкурсу диригентів імені С.Турчака Тарас Мартиник.
Ще одна гордість філармонії - концертний органний зал. У 1991 році на другому поверсі був обладнаний зал на 200 місць та встановлений орган чехословацької фірми «Рігер-Клос», що стало знаменною подією в культурному житті Хмельниччини. Відтоді Хмельницька філармонія регулярно приймає у цій залі численних іменитих органістів та стає майданчиком для проведення міжнародних фестивалів органної і камерної музики.
© 2000 — 2025 Всі права захищені
Сервіс для онлайн платежів буде доступний незабаром
Квитки - у касі філармонії, тел.: (0382) 79-44-74