Мова:

УкраїнськаEnglish

Історія філармонії

Один із найкращих куточків вул. Гагаріна — невелика площа на перетині з вулицею Кам’янецькою, яку прикрашають пам’ятник Богдану Хмельницькому і велична споруда обласної філармонії.

Трохи більше століття тому на цьому місці був величезний пустир, який носив цілком офіційну назву — Кінна площа. Тут у ярмаркові дні продавали коней, вози, брички, кінську упряж та інший відповідний інвентар. До початку XX століття, після перенесення торгівлі конями в район Фельштинського переїзду (нині місце переходу через залізничні колії по дорозі на речовий ринок), Кінна площа поступово забудовується переважно одноповерховими будинками. Нового вигляду вона набула у 1960 році: на перехресті вулиць Фрунзе (нині і раніше Кам’янецької) та Гагаріна завершилося будівництво величної споруди із залом на 750 місць для потреб музично-драматичного театру ім. Петровського. Театр перебував тут понад 20 років, та у 1982 році переїхав у нове приміщення, а будівля по Гагаріна, 7 перейшла у розпорядження Хмельницької обласної філармонії.

Відлік своєї історії філармонія веде з 1938 року, коли одразу після утворення нашої області (22 вересня 1937 року) у м. Кам’янці-Подільському (тоді обласний центр) створюється цілий ряд обласних установ. Серед них і обласна філармонія — концертна організація, завданням якої була популяризація досягнень музичного та інших видів мистецтва (танець, художнє читання, виконавська майстерність). Перервана війною діяльність філармонії була відновлена у 1945 році, але вже в новому обласному центрі — м. Проскурові. Установа розмістилася в приміщенні колишнього кінотеатру «Оаза» по вул. Котовського (нині в цьому будинку моно-театр «Кут»).

До складу обласної філармонії у ті роки входили естрадно-концертна бригада, капела бандуристів, музичний лекторій, ансамбль музичної комедії, гастрольно-концертний сектор, ансамбль пісні і танцю, ляльковий театр (відокремився як самостійний у 1970 році), духовий оркестр, народний театр.

Хмельницькій філармонії є чим пишатися. По-перше, це Академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля» — дипломант XII Всесвітнього фестивалю молоді і студентів, нагороджений Почесною грамотою Президії Верховної Ради України, лауреат Численних міжнародних і Всеукраїнських фестивалів і конкурсів. Ансамбль — ровесник філармонії. Заснований колектив у 1938 році як хорова капела, а у післявоєнні роки під ім’ям «Подолянка» почав завойовувати популярність не лише в Україні та Радянському Союзі, а й у багатьох країнах світу. З 1989 року ансамбль називається «Козаки Поділля» і є одним із найкращих колективів України. По-друге, з 1991 року гордістю філармонії став концертний органний зал. Тоді на другому поверсі був обладнаний зал на 200 місць та встановлений орган чехословацької фірми «Рігер-Клос», що стало знаменною подією в культурному житті Хмельниччини. Тепер Хмельницька філармонія — постійне місце проведення Міжнародних фестивалів органної і камерної музики. По-третє, головна гордість філармонії — її артисти. У нашому короткому нарисі просто неможливо згадати усіх відомих і талановитих, заслужених і народних. Назвемо лише деяких популярних естрадних виконавців, що у різний час працювали у філармонії: Лідія Ротару, Валерій і Антоніна Мареничі (із відомого «Тріо Мареничів»), народні артисти України Микола Мозговий, Василь Зінкевич, Микола Гнатюк, «мега-зірка» радянської естради Валерій Леонтьєв теж був артистом Хмельницької філармонії.

Важко перелічити усіх відомих артистів, що приїжджали на гастролі до Хмельницького. Безліч популярних співаків, артистів, танцювальних і музичних колективів виступало перед хмельничанами на сцені обласної філармонії.