Академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля»

Academic Song and Dance Ensemble "Cossacks of Podillya"

Творчу біографію ансамбль розпочав 1938 року з хорової капели, до якої увійшли кращі представники художньої самодіяльності та  професійні артисти (газета «Червоний кордон» від 24.11.1938 р.) Першим керівником капели був талановитий симфонічний диригент Тбіліської консерваторії Борис Світличний. Через оспівування свого краю та виявлення у піснях незалежного характеру, влада, через складні воєнні умови  скоротила склад ансамблю і, змінивши у 1944 році назву на ”Вітерець Поділля”, зробила із співочого колективу хор бандуристів. Згодом  капела набула статусу ансамблю пісні і танцю та отримала назву «Подолянка». Таку назву мав колектив до 1989 року, потім його було перейменовано на «Козаки Поділля». Цю назву колектив носить і до наших днів.

Ця зміна назви вплинула і на популярність колективу. Новостворені «Козаки Поділля» успішно гастролювали у Франції, Великобританії, Німеччині, Бельгії, Греції, Швейцарії, Індії, Іспанії, Польщі, Португалії, Італії.

Патріотичне спрямування репертуару в колективі дало поштовх до створення і виконання, поряд зі старовинними козацькими піснями, нових сучасних творів про Україну і українців, їхнє минуле та сучасне. Головний із них — "Козацькому роду нема переводу", написаний у 1989 році М. Балемою на вірші П. Карася, М. Воньо. Пісня дуже швидко стала популярною, візитівкою колективу, і зараз виконується по усій Україні та далеко за її межами.

В 1987 році в Республіканському огляді-конкурсі творчих колективів України ансамбль "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" разом із капелою "ДУМКА" і хором був названий одним з кращих колективів України.

2008 рік. Ансамблю надано статус "Академічного".

2011 рік. На третьому Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського ансамбль здобув почесне перше місце.

Ансамбль «Козаки Поділля» – універсальний художній колектив, що своїм досконалим мистецтвом репрезентує все найкраще з невичерпної скарбниці народної творчості всіх регіонів області. В його програмах – історичні думи, козацькі та чумацькі пісні і танці, жартівливі хорові сценки, родинно-побутова, обрядова лірика, купальські, жниварські, весільні пісні і танці, колядки, щедрівки.

Протягом усього творчого шляху, ансамбль перебуває в стані постійного творчого пошуку, в результаті чого виробився особливий мистецький стиль "КОЗАКІВ ПОДІЛЛЯ". Разом із глибоким проникненням в суть української подільської народної пісні і танцю в ансамблі сформувався репертуар творів, де фольклор оригінально поєднується з різними течіями в сучасній музиці (поп-музика, джаз і т. п.).

Упродовж 42 років (з 1975 р.) колектив очолює композитор,народний артист України, професор Микола Балема. До 2008 року його соратником був диригент-хормейстер ансамблю, народний артист Валерій Ярецький.

За всю історію "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" виховали народних артистів України (Микола Балема і Валерій Ярецький) та заслужених артистів України (Ольга Балема, Герман Датков, Іван Галиняк, Микола Миколайчук, Ірина Фіцько, Володимир Штепа, Володимир Глушенков, Юрій Авдієвський, Ірина Фуштей, Олександр Болгарчук, Людмила Голуб, Олена Єфімчук, Майя Онищук).

Нині "Козаки Поділля" мають у своєму складі 82 творчих одиниці: 38 артистів хору, 24 артисти балету і 20 артистів оркестру. В колективу хороша репетиційна база (приміщення обласної філармонії). Ансамблем керує композитор, народний артист України Микола Балема. Головний хормейстер — Катерина Дробіт, головний балетмейстер — Сергій Качуринець, керівник оркестру — лауреат міжнародного конкурсу - Богдан Балема.

За весь період творчої діяльності колектив вписав яскраву сторінку в літопис культурного життя подільського краю. В ансамблі створено і реалізовано низку різнотематичних концертних програм: "НИВАМИ ПОДІЛЬСЬКИМИ", "КРАСО УКРАЇНИ, ПОДОЛЛЯ", "У НЕДІЛЮ НА РИНОЧКУ", "ШЕВЧЕНКІАНА", народна опера "ВІЧНИЙ ЕТАП" — про Устима Кармалюка (лібрето П. Гірника), "УКРАЇНА, ЛЮБОВ, МАЙБУТТЯ...", "ПОДІЛЬСЬКІ ВЕЧОРНИЦІ", "Я ЄСТЬ НАРОД!", "ВАША ВЕЛИЧНОСТЕ, ЖІНКО!", "ПРОРОК" — за творами Т. Г. Шевченка, “КОЗАЦЬКА РАДА”, «Свою Україну любіть» і багато інших...

Ансамбль «Козаки Поділля» – універсальний художній колектив, що своїм досконалим мистецтвом репрезентує все найкраще з невичерпної скарбниці народної творчості всіх регіонів області. 

 

Керівний склад ансамблю:

 

Микола Балема

Художній керівник та головний диригент академічного ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля». Композитор. Народний артист України

В 1972 році, після закінчення Уральської державної консерваторії імені М. Мусоргського, Микола Балема призначений керівником оркестру ансамблю пісні і танцю «Подолянка», а в 1975 році – очолив колектив. Творчі пошуки, сміливі експерименти, новації пліч-о-пліч зі своїми однодумцями – В. Ярецьким, В. Глушенковим, Ю. Авдієвським, О. Єфімчук, Б. Балемою, Д. Голубом, Д. Пасічником «Козаки Поділля» стали лауреатами багатьох міжнародних і республіканських конкурсів та фестивалів, отримали статус академічного ансамблю. Золотий фонд ансамблю складають твори М. Балеми: «Мені однаково…» на вірші Т.Г. Шевченка, сюїта «Шевченкіана», «Ми твої, Вкраїно, козаки» на вірші Р. Балеми, «Україно, матінко моя» на вірші П. Карася, «Тільки ми й полонез…» на вірші Б. Грищука, «Стоїть козак на чорній кручі» (вірші М. Балеми). Всенародні визнання і любов отримала пісня «Козацькому роду нема переводу» (вірші М. Воньо, П. Карася і М. Балеми). Особливого авторитету «Козакам Поділля» додали: перша на Поділлі мюзикл «Сонячна соната» за однойменним вінком сонетів Р. Балеми, «Божественна літургія», присвячена1025-річчю хрещення Руси-України. Багаторічний досвід Миколи Балеми дозволив йому виробити особливий стиль аранжування народних пісень і музики до танців – це симфонічний метод опрацювання музичного матеріалу, а також майстерне виконання різних жанрів і стилів від автентики до джазу і атональної техніки. Яскравим прикладом такого підходу до роботи є нові проекти «Козаків Поділля» - «Із народної криниці» і «Сто українських народних пісень». Найвизначнішим своїм твором композитор назвав симфонію «Україна».

«За роки Вашої плідної діяльності і подвижництва, - відзначає в ювілейній телеграмі Миколі Балемі видатний діяч музичного мистецтва України Анатолій Авдієвський, - Вами створено знакові мистецькі традиції, виплекані серцем і душею унікальні музичні прем'єри».

Микола Балема – кавалер ордена «Дружба народів», орденів «За заслуги другого і третього ступенів», почесний громадянин Хмельниччини.